معرفی سفیر
اخبار > شناسایی و انهدام ۱۹ گروهک تروریستی در مراکش طی سال ۲۰۱۶


  چاپ        ارسال به دوست

مغرب

شناسایی و انهدام ۱۹ گروهک تروریستی در مراکش طی سال ۲۰۱۶

دفتر مرکزی تحقیقات قضایی مراکش از شناسایی و انهدام ۱۹ گروهک تروریستی در سال ۲۰۱۶ در این کشور که بیشترشان در ارتباط با گروه تروریستی داعش بودند، خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دفتر مرکزی تحقیقات قضایی مراکش در بیانیه‌ای اعلام کرد، در سال ۲۰۱۶ در مراکش ۱۹ گروهک تروریستی شناسایی و اعضای آنها بازداشت شدند که از این تعداد ۱۸ گروهک در ارتباط با گروه تروریستی داعش و یک گروهک وابسته به جریانی موسوم به "سایه و استحلال" بود که در حقیقت سلفی‌های افراطی هستند که جهت تامین بودجه لازم برای عملیات‌ها و فعالیت‌های خود دست به سرقت و یا جرائم مالی می‌زنند.

این مرکز در ادامه بیانیه خود با اشاره به کاهش اندک این گروهک‌های تروریستی نسبت به سال گذشته میلادی اعلام کرد، در سال ۲۰۱۵، ۲۱ گروهک تروریستی در کشور شناسایی شد که از این تعداد ۱۸ گروهک وابسته به داعش و چهار گروهک وابسته به گروه تروریستی "سایه و استحلال" بودند.

در ادامه بیانیه مذکور به افزایش تعداد داعشی‌هایی که به کشور بازگشته‌اند نسبت به سال گذشته میلادی اشاره شده و آمده است، در حالی که سال گذشته ۲۴ داعشی به کشور بازگشتند، در سال جاری میلادی ۴۷ تروریست شامل ۳۹ تن از سوریه و عراق و هشت تن دیگر از لیبی به مراکش بازگشتند و تمامی آنها به محض ورود به خاک کشور بازداشت شدند.

طبق قانون اساسی مراکش هر فردی که به گروه‌ها و تشکیلات تروریستی در هر کشوری ملحق شود و یا سعی کند که به آنها بپیوندد، حتی اگر هدف این گروهک‌ها مراکش نباشد، محکوم به حبس می‌شود.

مسئولان مراکشی از سال ۲۰۰۲ تاکنون موفق به شناسایی و انهدام ۱۶۷ گروهک تروریستی در این کشور شده‌اند که از این تعداد ۴۶ گروهک در ارتباط نزدیک با داعش در سوریه و عراق بوده‌اند.

مراکش در پی حملات می ۲۰۰۳ در دارالبیضاء که توسط ۱۲ عامل انتحاری اجرا شد و ۳۳ کشته بر جای گذاشت، قانون مبارزه با تروریسم را تصویب کرد.


١١:٤٤ - دوشنبه ٦ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٤٣١١٩٤    /    تعداد نمایش : ٣٣٤خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر